pondělí 18. srpna 2014

Doktor Paris Williams: úplné vyléčení ze schizofrenie je možnéPsycholog ze San Franciska Paris Williams zkoumá možnosti vyléčení ze schizofrenie. Ve svém článku na blogu Brain Blogger píše, že je to „common,“ tedy běžné. A to zvláště v rozvojových zemích, kde nejsou antipsychotika volně k dispozici. Odvolává se na natolik oficiální a seriózní zdroje, jako jsou statistiky Světové zdravotnické organizace.


Případy úplného vyléčení zkoumal v rámci svého postgraduálního studia. Jeho významné výsledky dokazují, že plné a trvalé vyléčení je skutečně možné. Jak jsem již uvedl, jeho data pocházejí z nejchudších zemí světa jako jsou Kolumbie, Nigéria a Indie, stejně jako z míst, kde se používají alternativní metody léčby, jako je například přístup Otevřeného dialogu, který se provozuje v Laponsku, v západním Finsku. Podle statistik se v rozvojových zemích dokázala se schizofrenií poprat více než polovina takto diagnostikovaných lidí.


Podle Williamse je hypotéza o nerovnováze v mozku nesmyslem, schizofrenie je podle něj spíše snaha psychiky vyrovnat se s dlouho neudržitelnou situací. Mysl se při ní intenzivně utápí v existenciálních otázkách, se kterými se ale občas setkávají všichni lidé. Tyto krize vyřešíme, pokud najdeme smysluplný život, jenž nás bude těšit silněji, než jak jsou silné naše problémy s žitím. Williams představuje i pět faktorů, které jsou pro úplné vyléčení nezbytné, těm se ale budu věnovat v pozdějším článku. Jedním z těchto faktorů je například víra, že je plné vyléčení možné. 

Ještě více zajímavý pohled má na schizofrenii africký šaman. Píše o tom český portál Pravdu.cz. Psycholog dr. Malidoma Patrice Somé, původem z Afriky, které měl také určité zkušenosti se šamanským zasvěcením, uvádí, že "z šamanského hlediska duševní nemoc signalizuje, že se narodil léčitel."

Podle něj se člověku stane, že se setká s novými energiemi a přístupem do jiných, neviditelných světů, ale zvláště v západním světě není psychika člověka na takové setkání připravena. Server Pravdu.cz píše: "Podle tradice afrických Dagarů pomáhá komunita jedinci smířit energie obou světů – „světa ducha, který se s ním spojuje, a vesnice, společenství.“ Takový jedinec může sloužit jako most mezi světy a pomáhat soukmenovcům s informacemi a s léčením."

2 komentáře:

  1. To je úplně super. Ten pán mi mluví z duše. Můžu to jen potvrdit z vlastní zkušenosti s dg schizofrenie a boji s ní. Je to skutečně "snaha psychiky vyrovnat se dlouho neudržitelnou situací" Mozek, tělo a psychika si pomůže, jak dokáže a může. Alice

    OdpovědětVymazat
  2. Jo, to je parádní teorie, úplně s ní souhlasím a dávám autorovi článku zcela zapravdu, ted mluvím z pohledu pacienat s dg. schizofrenie. Líp se to říct už asi ani nedá....Definice.."snaha psychiky o vyrovnání se s dlouho neudržitelnou situací "..asi přímo volá o potřebu duševního klidu a pohody, především v době útoku nemoci... A.

    OdpovědětVymazat