pondělí 24. června 2013

Tři drobné rady pro schizofreniky

Na základě vlastních zkušeností jsem se rozhodl doporučit tři konkrétní věci, které mohou schizofrenikům zlepšit kvalitu života.

1. Dobrý výběr lékaře
Psychiatři jsou velmi rozliční. Někteří vycházejí z komunistických základů - pro ně by schizofrenik měl být co nejvíce v klidu doma, nemít moc aktivit a podobně. Pro jiné, zejména mladší, je schizofrenik v zaléčené fázi v podstatě zdravý, a nemají proto důvod ho omezovat v životě. Nejlepší jsou podle mne ti, kteří za nemocí nevidí jen špatnou funkci chemie v mozku, ale spojují nemoc s psychikou pacienta a jejími slabinami. Mně osobně se stalo, že dřívější doktorka mne umístila na tři týdny do psychiatrické léčebny, načež můj nový doktor řekl, že k tomu v podstatě neměla důvod.

Protože psychiatři silně ovlivňují pacientův život, je dobré si dát péči a vybrat toho nejlepší, se kterým bude život nemocného co nejvíce podle jeho představ. Doktoři ovlivňují také rodiny a jejich postoj k nemocnému. Proto si dejte pozor při výběru ambulantního psychiatra, a pokud budete mít pocit, že Vás doktor omezuje, zkuste jej vyměnit. Na internetu fungují servery, které uvádí hodnocení doktorů ze strany pacientů.

2. Krabička na léky
Často se mi stávalo, že jsem si nebyl jistý, jestli jsem večer užil prášek, a je proto možné, že jsem je zapomněl v některé dny užít. Pravidelné užívání léků je docela důležité, a tak jsem tento problém vyřešil jednoduchým trikem. Koupil jsem si krabičku na léky - ta je rozdělena na sedm větších částí (s podrozdělením každé části na tři menší části), kdy každá přihrádka představuje jeden den v týdnu. Člověk si tak může na týden dopředu předpřipravit léky. Potom má přehled o tom, kdy prášek užil a kdy ne. Navíc je jednodušší si užívání léků zapamatovat. Takové krabičky by měly být dostupné ve všech lékárnách.

3. Klidná mysl
Objevil jsem ajurvédskou bylinnou směs, která mi pomáhá udržovat si dobrou psychickou kondici. Doporučil mi ji ajurvédský lékař, který byl dříve klasickým lékařem, a proto k němu mám docela důvěru. Dříve jsem po atace trpíval různými splíny, a právě s nimi mi tyto ampulky pomohly docela výrazně. Směs se jmenuje Klidná mysl a informace o ní naleznete například zde. Koupit si ji můžete například na těchto stránkách.

Žádné komentáře:

Okomentovat