čtvrtek 30. srpna 2012

Noviny o schizofrenii: vědecký výzkum, alternativní medicína i zajímavosti o schizofrenii

Od té doby, co jsem roku 2010 onemocněl schizofrenií, mne tato nemoc začala silně zajímat. Sice jsem docela lehký případ pacienta, ale přesto jsou věci, které si musím odepřít a které mi trochu chybí. Proto mne zajímají veškeré novinky i alternativní přístupy v oblasti léčby nemoci. Takovými informacemi se u nás veřejně málokdo zabývá, proto jsem se rozhodl vytvořit Blog o schizofrenii, který právě čtete.

Domnívám se, že přístup západní medicíny k léčbě této poruchy je naprostým základem pro všechny, kteří touto závažnou chorobou trpí. Odmítám aprioriní kritiku psychiatrie: setkal jsem se sice i se slabou lékařkou, která o mne jevila minimální zájem, ale kvůli přístupu mého (již skoro rok) nového psychiatra jsem v tuto oblast medicíny opět nabyl velmi silnou důvěru.

Ovšem západní psychiatrie sama uznává, že nezná jednoznačnou příčinu této nemoci. Antipsychotika (léky na léčbu psychóz, mezi které se řadí i schizofrenie) vznikla z velké míry náhodou. Z častého průzkumu novinek ve výzkumu této nemoci mám navíc dojem, že vědecká praxe je v tomto případě velmi těžkopádná. (Ale může to být jen můj soukromý dojem.)

Přesto věřím, že věda může dospět k daleko účinnějším technikám léčby. Kolují například informace, že nové zobrazovací metody umožňují mnohem lepší pochopení mozku. V MIT už vymysleli způsob, jak ovlivňovat geny u části nevidomých. Lze se často dočíst, že geny mohou být jednou z příčin nemoci.

Po roce 2000 se objevily minimálně dvě zásadní hypotézy (rybí tuk a oligodendrocyty - více v dalších článcích), které by mohly přinést další pokrok v léčbě. Ale kvůli zmíněné těžkopádnosti vědecké praxe se navazujících výzkumů objevilo velmi málo.

Domnívám se, že pro stabilizaci nemoci je vhodné hledat i jiné přístupy, jak se léčit. Setkal jsem se již s několika zajímavými systémy, kterým bych se zde chtěl věnovat důkladněji. Například ajurvéda, indický léčitelský systém, má pro duševně nemocné speciální nemocniční oddělení s propracovaným systémem péče o duši. Ale až v Indii.

Doufám, že nevyděsím nemocné z řad křesťanů. Církev obecně nemá důvěru v léčitele. Ale i někteří členové církví prý dokáží modlitbou uzdravovat. Možná by se křesťanští psychotici mohli orientovat i tímto směrem.

Je důležité zmínit informaci, že nejsem vystudovaný psychiatr, ale pouze laik - pacient s velmi hlubokým zájmem o nemoc. Proto si nedělám nárok, že by mé články byly stoprocentně přesné z vědeckého pohledu. Doufám, že na mé stránky občas zavítají i profesionálové, kteří v komentářích uvedou případné chyby na pravou míru.

Bude zde několik typů článků. Jednak mé postřehy a výtahy z jiných zdrojů, dále rozhovory se zkušenými psychology či psychiatry a do budoucna uvítám příspěvky od kohokoliv jiného, kdo má k nemoci co říci. Nechtěl bych se ale věnovat obsahu nemoci u jednotlivých pacientů, ty patří jejich psychiatrům, případně psychologům, nikoliv veřejnosti.

Vypozoroval jsem, že schizofrenie má docela špatnou pověst u veřejnosti. Budu se zde snažit uvádět některé informace na pravou míru. Doufám, že s veřejným míněním alespoň trochu pohnu.

3 komentáře:

 1. 20 let v praxi ověřená metoda Otevřeného dialogu:

  http://www.youtube.com/watch?v=aFfBhKYf4MY

  OdpovědětVymazat
 2. Re: http://www.youtube.com/watch?v=aFfBhKYf4MY
  No to jsem se toho dověděl z "traileru" :O( (a ještě zmršený titulky)

  OdpovědětVymazat
 3. s takovou pitomou capchou tu asi nikdo publikovat nebude > ?!!

  OdpovědětVymazat