pondělí 25. srpna 2014

Nový výzkum: Schizofrenie nemusí lidem bránit ve štěstí



Magazín Science Daily informoval o zajímavém výzkumu, který zjišťoval stav štěstí u lidí s diagnostikovanou schizofrenií. Podle výsledků je sice pravda, že schizofrenici mají obecně nižší hladinu spokojenosti, ale velké procento nemocných má úroveň této hodnoty srovnatelnou s běžnou populací.


Až sedmatřicet procent lidí trpících schizofrenií má stejnou úroveň spokojenosti jako běžná populace. A navíc je možné posilovat ty prvky života, díky kterým se nemocní cítí takto dobře. Profesor psychiatrie a neurověd Dilip V. Jeste uvedl: “aniž bychom chtěli zmenšovat význam utrpení, které nemoc svým obětem přináší, naše studie ukazuje, že štěstí je dosažitelný cíl alespoň pro některé pacienty trpící schizofrenií.


Úroveň štěstí není u schizofreniků navázána na těžkost či délku trvání nemoci a ani na socioekonomické faktory jako je věk či vzdělání (jak je tomu u běžné populace). Schizofreniky činí šťastnými zejména optimismus a snížená úroveň stresu. Těm, kteří jsou nešťastní, může pomoci zejména změna návyků a tréninkové techniky všímavosti.


pondělí 18. srpna 2014

Doktor Paris Williams: úplné vyléčení ze schizofrenie je možné



Psycholog ze San Franciska Paris Williams zkoumá možnosti vyléčení ze schizofrenie. Ve svém článku na blogu Brain Blogger píše, že je to „common,“ tedy běžné. A to zvláště v rozvojových zemích, kde nejsou antipsychotika volně k dispozici. Odvolává se na natolik oficiální a seriózní zdroje, jako jsou statistiky Světové zdravotnické organizace.


Případy úplného vyléčení zkoumal v rámci svého postgraduálního studia. Jeho významné výsledky dokazují, že plné a trvalé vyléčení je skutečně možné. Jak jsem již uvedl, jeho data pocházejí z nejchudších zemí světa jako jsou Kolumbie, Nigéria a Indie, stejně jako z míst, kde se používají alternativní metody léčby, jako je například přístup Otevřeného dialogu, který se provozuje v Laponsku, v západním Finsku. Podle statistik se v rozvojových zemích dokázala se schizofrenií poprat více než polovina takto diagnostikovaných lidí.


Podle Williamse je hypotéza o nerovnováze v mozku nesmyslem, schizofrenie je podle něj spíše snaha psychiky vyrovnat se s dlouho neudržitelnou situací. Mysl se při ní intenzivně utápí v existenciálních otázkách, se kterými se ale občas setkávají všichni lidé. Tyto krize vyřešíme, pokud najdeme smysluplný život, jenž nás bude těšit silněji, než jak jsou silné naše problémy s žitím. Williams představuje i pět faktorů, které jsou pro úplné vyléčení nezbytné, těm se ale budu věnovat v pozdějším článku. Jedním z těchto faktorů je například víra, že je plné vyléčení možné. 

Ještě více zajímavý pohled má na schizofrenii africký šaman. Píše o tom český portál Pravdu.cz. Psycholog dr. Malidoma Patrice Somé, původem z Afriky, které měl také určité zkušenosti se šamanským zasvěcením, uvádí, že "z šamanského hlediska duševní nemoc signalizuje, že se narodil léčitel."

Podle něj se člověku stane, že se setká s novými energiemi a přístupem do jiných, neviditelných světů, ale zvláště v západním světě není psychika člověka na takové setkání připravena. Server Pravdu.cz píše: "Podle tradice afrických Dagarů pomáhá komunita jedinci smířit energie obou světů – „světa ducha, který se s ním spojuje, a vesnice, společenství.“ Takový jedinec může sloužit jako most mezi světy a pomáhat soukmenovcům s informacemi a s léčením."